Wijzigingen bij meedenkconsult (nu meedenkadvies)

Maandag 03 november 2025
Delen:
https://huisartseneemland.nl/over-ons/nieuws/wijzigingen-bij-meedenkconsult-nu-meedenkadvies/

Volgend bericht

Hierbij informeren we jou over de wijzigingen met betrekking tot het meedenkconsult. Op dit moment wordt het meedenkconsult gefinancierd vanuit een innovatieafspraak (S3 gelden) met Zilveren Kruis. Per 2026 zal er voor het meedenkconsult een NZA prestatiebeschikking zijn (S1), dit betekent dat er een aantal zaken met betrekking tot het meedenkconsult gaan wijzigen.

De NZA zal de term meedenkadvies hanteren

Daarom heeft Huisartsen Eemland de terminologie op de website en in de berichtgeving aangepast. We spreken nu dus over het meedenkadvies in plaats van het meedenkconsult.

Een huisarts kan advies vragen aan een medisch specialist om een doorverwijzing naar het ziekenhuis mogelijk te voorkomen

Dit noemen we een meedenkadvies. Het meedenkadvies gaat om contact tussen de huisarts en medisch specialist, zonder patiëntcontact. Andere vormen van consultatie waarbij er contact is met de patiënt, zoals het meekijkconsult, zien wij niet als een meedenkadvies.

Doordat er een NZA prestatiebeschikking komt zal de declaratie ook vanuit de S1 gelden gaan lopen

Het is dus belangrijk om tijdig deze prestatie toe te voegen als verrichting aan het HIS en deze te activeren.

Inclusiecriteria:
Vragen van huisarts aan medisch specialist met als doel een verwijzing te voorkomen of gerichter te verwijzen.

Exclusiecriteria
In de prestatiebeschikking van de NZA zijn de volgende exclusiecriteria opgenomen:

  • Vragen van de huisarts rond medicatieverstrekking of -dosering.
  • Beoordeling van basale fysische parameters, (zoals hoge bloeddrukwaarden).
  • Beoordeling van losse, enkelvoudige diagnostische onderzoeken (zoals laboratoriumuitslagen, ambulante bloeddruk- of hartritmemetingen, ECG en radiologische onderzoeken).
  • Patiënten in ketenzorg of in zorg medisch specialist (voor de betreffende zorgvraag).

Het is in deze gevallen dus niet toegestaan om het meedenkadvies in te zetten. Indien bovenstaande uitsluitingen onderdeel zijn van een bredere vraag, bijvoorbeeld: wat is het te voeren beleid aan de hand van deze beoordeling, met als doel een verwijzing te voorkomen. Dan is het wel toegestaan hier het meedenkadvies voor te gebruiken.
In geval van vragen met spoed is het meedenkadvies niet geschikt.

Het insturen en laten beoordelen van ECG’s blijft via dezelfde route mogelijk

Belangrijk om in dit geval een andere verrichting te declareren, namelijk: kosten voor het maken van een ECG (12700 = €9,59). Ook voor de medisch specialist is hier een andere financiële stroom ingeregeld.

Voor meer informatie zie de handreiking van de LHV: Handreiking meedenkadviezen.

Vragen?

Neem dan contact op met de projectleider van het meedenkadvies, j.veltkamp@huisartseneemland.nl.