Palliatieve kit: wijzigingen inhoud kit en aandachtspunten voor samenwerkingsafspraken
Maandag 24 februari 2025
Sinds september kan de palliatieve kit worden voorgeschreven, uitgegeven en gebruikt bij patiënten in de palliatieve fase. Proactieve inzet van de kit helpt zorgverleners om bij acute verslechtering direct te handelen. De reacties zijn positief!
Actuele documentatie
De meest actuele werkinstructies, veelgestelde vragen en andere relevante informatie vind je altijd terug op onze webpagina.
Belangrijke wijzigingen
- Aanpassing inhoud kit: Midazolam 3 ml ampul is vervangen door een 1 ml ampul (zie bijlage 1 van de werkinstructie).
- Nieuwe bijlage 7: Er is een logistiek overzicht voor de (dienst) apotheek toegevoegd
- Tips: De werkinstructie is aangevuld met waardevolle tips die de organisatie rondom de inzet van de kit optimaliseren.
Let op: i.v.m. met de wijziging van de hoeveelheid ml ampul Midazolam, moet het magistraal recept in Promedico aangepast worden.
Deze wijzigingen zijn doorgevoerd op basis van uitkomsten van de enquête van afgelopen november, waarin zorgverleners ons waardevolle feedback gaven.
Uit de enquête bleek ook vraag te zijn naar de maaghevel. Deze is niet opgenomen in de kit, maar er wordt gezocht naar een oplossing om het inzetten van de maaghevel te vergemakkelijken (voor 1 april).
Samenwerkingsafspraken rondom inzet van de kit
Om tot goede samenwerkingsafspraken te komen, adviseren wij een FTO palliatieve kit te organiseren. Duidelijke afspraken tussen huisarts, apotheker en wijkverpleging verbeteren de samenwerking en inzet van de kit.
Lees hoe je een FTO organiseert
Belangrijke aandachtspunten tijdens het FTO:
- De geneesmiddelen in de kit worden voorgeschreven op recept.
- De kit zelf hoeft niet op recept aangevraagd te worden.
- Een snelle en efficiënte afhandeling van recepten is prettig voor zowel de huisarts als de apotheek.
Nozinan in de kit, waarom en wanneer?
Inzet van Nozinan in de palliatieve fase blijkt soms vragen op te leveren. We lichten hierbij graag toe waarom en wanneer je dit medicijn in kunt zetten.
Waarom Nozinan?
Bij continue palliatieve sedatie is er ruimte om levomepromazine eerder in te zetten als midazolam al vroeg tijdens de sedatie onvoldoende effect heeft op de aanwezige refractaire klachten of er specifieke refractaire klachten aanwezig zijn zoals delier, misselijkheid/braken en pijn.
Plaats van de Nozinan in de kit
- Levomepromazine heeft een anti-emetisch effect bij wie metoclompramide niet werkt.
- Bij start continue palliatieve sedatie: indien midazolom nauwelijks effect sorteert.
- Start bij de refractaire symptomen: pijn, delier, misselijkheid en braken naast midazolam eerder met lvomepromazine vanwege het anti-emetische, anti-psychotische en analgetisch effect
Kijk voor uitgebreide informatie en dosering in de werkinstructie, punt 5.