Introductie universeel afnamemedium (eSwab) voor de meeste microbiologische diagnostiek

Er komt een wijziging waarbij de huidige afnamemedia voor kweek- en (de meeste) PCR-onderzoeken worden vervangen door één universeel medium: de eSwab.

Al jarenlang gebruikt het laboratorium voor medische microbiologie een wattenstok specifiek voor kweekdoeleinden (stok met zwarte dop en zwart medium) en een andere wattenstok specifiek voor moleculaire (PCR) diagnostiek (stok met roze dop en een spons onder in de buis). Recent hebben wij de eSwab (roze dop en een vloeibaar medium) gevalideerd, een universeel medium dat gebruikt kan worden voor zowel kweek als moleculaire diagnostiek. Uit deze validatie is gebleken dat de resultaten met de eSwab minstens net zo goed zijn als de resultaten met de huidige afnamemedia. De eSwab heeft als grote voordeel dat er meerdere testen van kunnen worden uitgevoerd, wat betekent dat er in de meeste gevallen kan worden volstaan met het afnemen van één wattenstok. Meer informatie omtrent afname en welke afnamemedia precies worden vervangen vind je onder aan dit bericht.

De eSwab zal op maandag 12 augustus geïntroduceerd worden, waarbij het de wattenstokken specifiek voor kweek (zwarte dop) en moleculaire diagnostiek (roze dop) zal vervangen. Om ervoor te zorgen dat de overgang naar de eSwab zo snel en soepel mogelijk verloopt wordt er een omwisselactie georganiseerd. Je huisartsenpraktijk zal worden geïnformeerd over de precieze gang van zaken via een brief die door de bode van het Meander Medisch Centrum bij de praktijk zal worden achtergelaten in week 32.