Zorgcoördinatie: samen de juiste zorg op de juiste plek

Dinsdag 14 april 2026
Delen:
https://huisartseneemland.nl/over-ons/nieuws/zorgcoordinatie-samen-de-juiste-zorg-op-de-juiste-plek/

Zorgcoördinatie is het 24/7 regionaal organiseren van acute zorg, waarbij een zorgcoördinatiecentrum helpt om voor een patiënt passende zorg op de juiste plek te vinden. Het doel is om de zorg toegankelijk, kwalitatief en efficiënt te houden en zorgprofessionals te ontlasten.

In onze regio hebben wij 2 zorgcoördinatiecentra

  • Zorgcoordinatiecentrum Eemland (ZCE) - kantooruren
  • Zorgcoordinatiecentrum Midden-Nederland – ANW uren en voor alle Wlz spoed aanvragen

Om te helpen bij het kiezen van de juiste zorg is er een beslishulp beschikbaar via de website van Huisartsen Eemland > ouderenzorg.

ELV‑bed: goede informatie helpt echt

Bij aanvragen voor een ELV‑bed is volledige en actuele informatie belangrijk voor goede triage. De opname op een ELV-bed is altijd gericht op herstel en terugkeer naar huis en het gaat om opname op een open afdeling.

We zien soms dat:

  • De patiënt ernstiger ziek blijkt dan gedacht
  • De medische zorgvraag nog niet volledig is uitgezocht (bijv. geen beeldvorming na een val)
  • Zorg thuis mogelijk is, maar wijkverpleging nog niet is ingezet
  • Er cognitieve problemen zijn (vaak een contra‑indicatie voor ELV)
    Er al een Wlz‑indicatie bestaat.

Als een ELV‑opname niet passend blijkt, kan dit vervolgplaatsingen lastiger maken. Dat is voor niemand wenselijk.
Het goede nieuws: in vrijwel alle gevallen wordt binnen 48 uur een ELV‑bed gevonden; alleen in uitzonderlijke situaties duurt dit langer.

In 2025 behandelde ZCE 750 aanvragen van huisartsen, waarvan 271 voor inzet van de wijkverpleging.
Voor overleg over welke zorgvorm het meest passend is, denkt ZCE graag mee.